Odpowiednie obuwie do trenigu

Wiele osób pyta mnie o buty do ćwiczeń. Czy się konieczne? Czym powinny się charakteryzować?

Postaram się w tym poście powiedzieć na ten temat kilka słów. 


Buty są konieczne. Ewa Chodakowska przypomina przed każdym programem, że danego treningu nie wykonuje się boso (poza pilatesem). Nie ważny jest kolor, wzór, kształt. Nie chodzi o modę, tylko o bezpieczeństwo. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy dany model się nadaje, czy nie. Nie testowałam, więc nie mam konkretnej opinii. 

Czy powinny się charakteryzować dobre buty do treningu?

1. Odpowiedni rozmiar.
Kupuj buty dobrze dopasowane, o odpowiednim rozmiarze, dopasowane do płci i rodzaju aktywności. Nie kuś się okazyjną ceną butów o rozmiar za dużych, czy pół rozmiaru za małych. Czasem lepiej dołożyć, dobre buty posłużą. Nie kupuj butów niededykowanych Twojej płci, nawet jeżeli dany model bardziej podoba Ci się z wyglądu. Buty dopasowane są do budowy ciała, a przecież kobiety i mężczyźni dość znacznie się różnią tu i tam.

2. Miękka, elastyczna podeszwa. 
Według mnie to najważniejsze kryterium przy wyborze butów do fitnessu. Podeszwa powinna przylegać do naszej stopy, odwzorowywać każdy jej ruch. Kupując buty już w sklepie zrób jeden wykrok to tyłu, stań na placach, zrób przysiad. Pozwoli Ci to ocenić możliwości danego modelu już przed zakupem. 

3. Amortyzacja. 
Podeszwa poza elastycznością powinna być także amortyzująca. Jest to niezwykle ważne w ćwiczeniach kardiodynamicznych- podskokach, przeskokach, sprintach itp. Dzięki temu oszczędzisz swoje stawy i poczujesz ogromny komfort podczas ćwiczeń. Po założeniu obuwia i dynamicznym wykroku, buty powinny "odbijać" Cię od podłogi. W sklepie podskocz kilka razy. To nic dziwnego, że sprawdzasz buty przed zakupem! 

4. Przewiewność i lekkość. 
Buty do treningu nie mogą być ciężkie. Biorąc je do ręki już przy pierwszym kontakcie będziesz w stanie to ocenić. Nie chodzi nam przecież o dodatkowe obciążenie, ale o wygodę! Przy butach do fitnessu zwróć uwagę na wywietrzniki i materiał. Daj swojej stopie swobodnie pracować i oddychać. 

Przed zakupem butów przymierzcie kilka par, porównajcie. Każdy ma inaczej wyprofilowaną stopę, potrzebuje innego modelu. Pamiętajcie, że najważniejsze jest wasze bezpieczeństwo i wygoda. Sama sugeruję się także kształtem i kolorem, ale jest to sprawa drugoplanowa. 

W obuwie warto zainwestować. Do treningu nie nadają się niestety buty przeznaczone do chodzenia, na co dzień, nawet jeżeli sporo kosztują całkiem sporo. Nie polecam też ćwiczenia w tenisówkach.


Ja trenuję aktualnie w butach Nike Flex Trainer 4. Cenowo wypadły korzystnie. 
Spełniają wszystkie warunki, o których pisałam. Trenuję w nich głównie fitness. Póki co zabieram je również na jogging, ale rozglądam się za odpowiednimi butami do biegania. Doradzicie coś?


Macie jakieś sprawdzone modele butów do treningu? Piszcie! Chętnie dopiszę je do listy sprawdzonych i dobrych par. 

Buziak! ;*

PS. Mam okropnego pecha, wczoraj (11.04) około 14.00 napisałam dla Was ten post, koło 17:30 zabrałam moje różowe butki na długi spacer. Podczas niego zauważyłam dziurkę w materiale przy języku i buty oddałam na gwarancję. Zobaczymy co z tego będzie. Póki co o tak polecam! :) 

CONVERSATION

1 Komentarze: